Зертханалық жұмыс «Ауадағы дыбыс жылдамдығын анықтау»
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 11.5.1.1 — ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу; 11.5.1.2 — графикалық әдісті қолданып түйіндер мен шоғырларды анықтау және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру |
Сабақтың мақсаты: | Ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттеу; Графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай алады және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіру; Гюйгенс принципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсіндіру |
Бағалау критерийлері |
Ауадағы тұрғын дыбыс толқындарының пайда болуын зерттейді; Графикалық әдісті қолданып, түйіндер мен шоқтықтарды анықтай алады және тұрғын толқындардың пайда болуын түсіндіре алады; Гюйгенс принципін және механикалық толқындарда дифракциялық көріністі бақылаудың шарттарын түсінеді |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Білім алушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және түгелдеу. Сұрақтарға жауап беру: 1. Толқындық бет деген не? Толқыншебідеп неніатайды? 2. Тұрғынтолқынныңтүйіні, шоқтығы дегеніміз не? 3. Қандай шарттар орындалғанда тұрғын толқында түйіндермен шоқтықтар түзіледі? |
Бүгінгі сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады. Сұрақ жауап әдісі бойынша білім алушылардың өтілген сабақ бойынша білімдері тексеріледі. |
Дискриптор: Берілген сұрақтарға жауап береді |
Физика 11 Арман ПВ баспасы Жаратылыста математикалыбағыт |
Жеке жұмыс |
1-тапсырма (f) 1. Тұрғын толқынның екінші және төртінші түйіндерінің арақашықтығы 60 см. Механикалық толқынның ұзындығы мен таралу жылдамдығын анықтаңдар. Толқын көзінің тербеліс периоды 2 с. |
2. Осы жаттығудың 1-есебінде берілген қума және тұрғын толқын графиктерін, толқын көзі тербелісінің графигін салыңдар. Толқын көзінің тербеліс амплитудасы 5 см. |
Дескриптор: — таралу жылдамдығын анықтайды — тербелісінің графигін салады |
ДК экраны Презентация |
Жұптық жұмыс «Ойланайық» |
2-тапсырма Эксперименттік тапсырма: Хладни фигураларын жинау туралы Интернет желісі материалдарымен танысып, оларды бақылауүшін қондырғы жинаңдар. |
Шығармашылық тапсырма:«Тұрғын дыбыс толқындарын бейнелеу(визуалдау) әдістері»«Тұрғынтолқындарменмузыкалық аспаптар»тақырыптары бірінехабарламадайын | Дискриптор: — Эксперимент-тік тапсырманы орындайды — Шығармашы-лық тапсырманы орындайды |
Жұмыс парағы |
Сабақтың соңы. Рефлексия |
Рефлексия. Сабақ соңында рефлексия жүргізеді: — қандай ұғымдарды біледі; — қандай түсініктер әлі де қиындық тудырады; — сұрақ туындаған жағдайлар |
Сабақ соңында жұптар бір-біріне баға береді. |
Білім алушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады. | ДК экраны Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |