Сыдыкова Алтынгул Сыражовна Ақтөбе облысы Ақтөбе қаласы №60 жалпы білім беретін орта мектеп Тарих пәнінің мұғалімі «Танака меморондумы» қаншалықты қауіпті болды?
Қысқа мерзімді жоспары
Білім беру ұйымының атауы | «№60 ЖББОМ» КММ | |||||||||||||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||||||||||||
Бөлім: | Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Азия елдері | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Сыдыкова А.С. | |||||||||||||||
Күні: | ||||||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Танака меморондумы» қаншалықты қауіпті болды? | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 8.1.2.1 – қоғамның әлеуметтік өміріндегі өзгерістерге реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын талдау; 8.3.1.2– тоталитаризм, әміршіл-әкімшіл жүйе сияқты саяси режимдердің қалыптасу алғышарттары мен тарихын түсіндіру; |
|||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы: 1920-1940 жылдардағы Жапонияның қоғамдық өміріндегі саяси өзгерістер туралы біледі, саяси режимдердің қалыптасуы тарихын түсінеді. Оқушылардың басым көпшілігі: 1920-1940 жылдардағы саяси жағдайларды анықтай алады , елдің ішкі және сыртқы саясатын талдай алады. Оқушылардың кейбіреуі: 1920-1940 жылдардағы саяси өзгерістердің себептерін анықтап, қалыптасқан саяси режимдер мен идеологиялардың таралу ықпалын талдай алады, баға береді, тұжырым жасайды. |
|||||||||||||||
Бағалау критерийлері | — Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапония экономикасының сәтті және сәтсіз тұстарын біледі; — Жапония қоғамында орын алған реакцияшыл идеялогиялардың (фашизм, тоталитаризм, нәсілшілдік, шовинизм, ұлтшылдық) таралу ықпалын түсінеді; — «Танака меморандумы» мақсаттарын біледі, талдайды; — Жапонияның басқыншылық әрекеттерін талдайды, себептерін анықтайды. |
|||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді тексеру, еске түсіру, жинақтау |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Психологиялық жай-күйлерін бақылау. Санау арқылы топтарға бөлу, топ басшысын сайлау. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Сун Ятсеннің үш қағиадаты туралы 2. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы өтілген тақырыптағы білімді жинақтау. 3. Тақырыпқа шығу: «Миға шабуыл» әдісі арқылы бейнебаян көрсетіледі. Бейнебаян тақырыбы «Жапония туралы не білесіз?» — Бейнебаян не туралы? — Бүгінгі сабақ не туралы болады деп ойлайсыздар? Олай болса жаңа сабағымызға көшеміз. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өтілген тақырып бойынша оқушылар өз білімдерін ортаға салады. | Мадақтау, бағалау парағы арқылы бағалау. |
Слайд 1 беті | ||||||||||||
Жаңа білім |
І. Жаңа ұғымдармен жұмыс Милитаризм- Фашизм- Ұлтшылдық- Паназиатизм- Меморандум- Жаңа ұғымдарды дәптерге жазу, мағынасын түсіндіру. Жаңа сабақты слайд арқылы түсіндіру. ҚБ арналған тапсырмалар: 1 тапсырма: Топтық жұмыс 1-топ: І дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның ішкі саяси жағдайы 2-топ: 1920-1930 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясаты және Танака мемарандумы 3-топ: Фашизмнің жапондық үлгісінің пайда болуы және Антикоминтерндік пакт. 4 топ: Жапония және тоталитарлық режим 2-тапсырма: Жеке жұмыс «Жылдар сөйлейді….» Тапсырма: 1920-1940 жылдарда Жапония тарихында болған ірі тарихи оқиғалардың тізбегін құрастыру
|
Дескриптор 1-топ — І дүниежүзілік соғыстан кейінгі Жапонияның ішкі саяси жағдайын анықтайды 2-топ: — 1920-1930 жылдардағы Жапонияның сыртқы саясаты туралы анықтайды — Танака мемарандумы туралы түсіндіреді 3-топ: — Фашизмнің жапондық үлгісі туралы әңгімелейді — Антикоминтерн дік пакт туралы түсіндіреді 4-топ: Жапониядағы тоталитарлық режим туралы түсіндіреді — Жапонияның -1940 жылдардағы басқыншылық әрекеттерінің нәтижесін әңгімелейді. Дескриптор — 1920-1940 жылдар аралығында Жапония тарихында болған ірі тарихи оқиғаларды сипаттайды — 1920-1940 жылдардағы Жапония тарихындағы ірі соғыстардың хронологиясын құрастырады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау парағы арқылы, «Бағдаршам»әдісі Бағалау парағы арқылы «Ең үздік жауап» әдісі, Мадақтау |
Презентация Оқулық, Презентация материалдары, Тақырытықтық ақпараттық мәтін Хронологиялық кесте |
||||||||||||
Бекіту |
Сабақты қорытындылау: Өз түсінігіңізбен тұжырым жасаңыз: — «Танака мемарандумы» қаншалықты қауіпті болды? — Оның жапон халқы мен адамзат үшін қауіптілігі қаншалықты дәрежеде болды? Үйге тапсырма: &14-15 оқу, Германия, Италия, Жапония саяси жүйелерін салыстырып келу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | |
||||||||||||
Кері байланыс | Кері байланыс алу: «Жетістіктер сатысы» |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |